Quantcast
Channel: Vozíčkář
Viewing all 1840 articles
Browse latest View live

Košťál a Musilová získali místa pro Rio

$
0
0

92_logo PQ2016 s textemVíce než úspěšné bylo vystoupení českých lukostřelců na podniku světového poháru, který už tradičně hostilo Nové Město nad Metují. Václav Košťál a Šárka Musilová vybojovali svými skvělými výkony pro Českou republiku další dvě účastnická místa na letní paralympiádě v Riu. V této chvíli má tak Česká republika jisté tři pozice, o tu první se postaral David Drahonínský.

Světový pohár v Novém Městě nad Metují byl pro sportovce z celého světa poslední možností, jak si vybojovat start v Riu, což se odrazilo na počtu zúčastněných lukostřelců – přijelo jich rekordních 244 z 48 zemí. I v takto silné konkurenci dokázali domácí závodníci obstát – Šárka Musilová svoji soutěž vyhrála a Václav Košťál skončil v té své druhý, což znamenalo další dvě místa pro Rio.

Novinkou oproti předchozím ročníkům bylo umístění finálových soubojů v soutěžích jednotlivců a týmů. Všechna finále se uskutečnila v malebném prostředí historického náměstí Nového Města nad Metují. A pořadatel turnaje Sportovní klub Nové Město nad Metují připravil pro účastníky turnaje a diváky i další zpestření a bohatý doprovodný turnaj.

Šárka Musilová si v kvalifikaci zajistila splnění minimálního limitu nutného pro účast na LPH a to nástřelem 524 bodů, což byl i nový osobní rekord. V boji o jediné postupové místo se musela utkat s nově klasifikovanou střelkyní Hosseini z Iránu, která byla v kvalifikaci výrazně lepší. Nakonec se Šárce tuto soupeřku podařilo porazit 113:100 bodům a tím si toto místo zajistit pro sebe.

93_Sarka-Musilova2

Václav Košťál se v kvalifikaci kvótového závodu umístil na 5 místě. V následných rozhodujících eliminacích porazil soupeře Dumbadzeho z Gruzie v prvním kole 6:2, v dalším kole Kazachstánce Sarkulova 6:0. Dále si poradil ve čtvrtfinále s Japoncem Onodeirou 7:3 a v semifinále zvítězil 6:0 nad dalším Japoncem Ueyamou a tím bylo jasné, že bude nejhůře na 2 místě a sloty na LPH jsou určeny pro první 3 střelce z tohoto vloženého závodu. Ve zlatém finále sice prohrál s němcem Szarszewski 0:6, ale to už nebylo tak důležité.

Další eliminační souboje jsou ještě před námi, ale již nyní víme, že o zlato se v sobotním finále na histockém náměstí v Novém Městě nad Metují utká mix tým kategorie W1 (Šárka Musilová, David Drahonínský) s velmi silným soupeřem z Velké Británie.

O bronz se utká družstvo žen reflexní luk ve složení Markéta Sidková, Lenka Kuncová a Miroslava Černá, které po vyrovnaném souboji porazily soupeřky z Koreje v rozstřelu.

Zdroj:
Vladimir Brada – reprezentační trenér
Tereza Jelínková – ČPV

Výsledky naleznete na webu:
http://worldarchery.org/competition/16605/world-archery-final-rio-2016-paralympic-qualifying-tournament

(alex)

Share


Mistrovství Evropy jednotlivců v golfu hendikepovaných 2016

$
0
0

97_golf (2)

Česká golfová asociace hendikepovaných (CZDGA) pořádá v roce 2016 pod záštitou Evropské golfové asociace hendikepovaných a České golfové federace.

Toto mistrovství proběhne ve dnech 18. až 21. 6. 2016 v Golf Resortu Barbora, Oldřichov – Jeníkov na Teplicku v severních Čechách.

V letošním roce se Mistrovství Evropy jednotlivců zúčastní 102 nejlepších hendikepovaných golfistů světa. V národním, evropském i světovém měřítku je tento turnaj podpůrnou akcí pro blížící se zařazení hendigolfu do programu paralympijských her.

Tato výjimečná akce bude doplněna o zajímavý doprovodný program a pevně věříme, že přispěje k podpoře hendigolfu nejenom v České republice, ale i v Evropě a přiláká k tomuto sportovnímu odvětví pro další tělesně a zdravotně postižené zájemce.
Více informací naleznete na: http://www.czdga.cz/mistrovstvi_evropy_2016

97_golf (4) 97_golf (3) 97_golf (1)

(alex)

Share

Ultramaratonec René Kujan usiluje o rekord na podporu zaměstnávání

$
0
0

V České republice žije zhruba 8 000 vozíčkářů s poraněním míchy a přes 50 % z nich je dlouhodobě bez zaměstnání. Většina těch, kteří práci mají, pracuje z domova nebo v uzavřených provozech bez kontaktu s veřejností. Prohlubuje se tak jejich vyčlenění. Ultramaratonec René Kujan usiluje o zdolání běžeckého rekordu, kterým chce podpořit zaměstnávání vozíčkářů a pomoci získat finančních prostředky na provoz tréninkového pracoviště pro vozíčkáře Hvězdný bazar.
94a_Cesty na vrchol

Cílem projektu je zajistit roční provoz Hvězdného bazaru vybráním 300 000 Kč, které ČSOB jako partner projektu zdvojnásobí. Lidé, kteří sbírku podpoří, pomohou vozíčkářům s poraněním míchy překonat bariéry, získat stabilní zaměstnání a „postavit se na vlastní nohy“. Přispívat lze online na http://www.darujspravne.cz/cesty-na-vrchol-909, kde jsou také detaily sbírkového projektu.

„Bazar je unikátní hned v několika oblastech. Je to kompletně bezbariérový obchod, ve kterém vozíčkáři prodávají. Jako jediný v republice připravuje vozíčkáře cíleně na práci s lidmi, například ve službách a má navíc osvětový rozměr, díky kterému sbližuje světy lidí s hendikepem a bez něj,“ říká Alena Jančíková, ředitelka provozovatele Hvězdného bazaru České asociace paraplegiků – CZEPA, a vysvětluje „Vozíčkáři jako jednu z největších bariér, se kterými se potýkají, označují bariéru komunikační. Po úraze se těžko přizpůsobují nové pozici a mají ostych z jednání s lidmi. Veřejnost zase neví, jak se k vozíčkářům chovat a raději se kontaktu vyhýbá. I s cílem bourat tyto bariéry jsme Hvězdný bazar otevřeli“

Ultramaratonec René Kujan sám prodělal úraz s poraněním páteře a nějakou dobu se musel na vozíku pohybovat. Přestože nemá trvalé následky a mohl se vrátit k běhu, na vozíčkáře nikdy nezapomněl a dlouhodobě jim pomáhá. Teď se rozhodl pokořit unikátní rekord – zdolat 7 nejvyšších vrcholů sedmi tuzemských nejvyšších pohoří během necelého měsíce, zároveň každý z 22 dní na cestě uběhne vzdálenost maratonu. Celkem téměř 1 000 km. Cílem této akce s názvem Cesty na vrchol je upozornit na palčivé téma zaměstnávání vozíčkářů a pomoci vybrat peníze na provoz Hvězdného bazaru. „Věřím, že svou cestu na vrchol může najít každý a že pro řadu vozíčkářů může právě takovou cestou být tréninkové zaměstnání ve Hvězdném bazaru“ vysvětluje René Kujan a dodává „To nejdůležitější pro úspěch projektu je finanční podpora veřejnosti.“

Cesty na vrchol
Ultramaratonec René Kujan během přes sedm nejvyšších vrcholů sedmi nejvyšších pohoří ČR prošlapává cestu na vrchol těm, kteří běhat nemohou. Lidé se mohou přidat k podpoře tréninkového pracoviště Hvězdný bazar a pomoci vozíčkářům s poraněním míchy „postavit se na vlastní nohy“. Každá koruna, kterou přispějí, získá hodnotu korun dvou. Partner projektu společnost ČSOB, výtěžek sbírky zdvojnásobí až do výše 300 000 Kč. René vyběhl 5. června od Plešného jezera na Šumavě. Poběží 22 dní přes 7 nejvyšších vrcholů 7 nejvyšších pohoří ČR, každý den minimálně vzdálenost maratonu, celkem cca 1000 Km. Cíl je 26.6. na Lysé hoře v Beskydech. Pokud cestu dokončí, bude běh zapsán do České knihy rekordů. Lidé se mohou přidat kdykoli na symbolických pár kilometrů, zaběhat si, projít se, zastavit se na některém z vrcholů a přispět na provoz Hvězdného bazaru na místě nebo na dálku přes portál Darujspravne.cz  http://www.darujspravne.cz/cesty-na-vrchol-909

Vrcholy:

5.6.      Plechý,              Šumava
11.6.    Klínovec,            Krušné hory
18.6.    Sněžka,              Krkonoše; sraz pro běžce, 10,00 Špindleova Chata
21.6.    Kralický sněžník, Kralický sněžník
22.6.    Smrk,                Rychlebské hory
22.6.    Praděd,              Hrubý Jeseník
26.6.    Lysá hora,          Beskydy; sraz pro běžce 11,00 Frýdek – Místek

Příběhy vozíčkářů, kteří pracují ve Hvězdném bazaru nebo tréninkovým zaměstnáním již prošli:

Robin Beránek (24 let)
„V šestnácti letech jsem žil fotbalem. Studoval jsem obchodní akademii, ale veškerý čas jsem trávil na trénincích a zápasech. Pak bylo najednou všechno jinak. Náledí, smyk a náraz auta do stromu. Tomu, že mám poraněnou míchu a už nikdy nebudu chodit, jsem nemohl uvěřit nebo spíš nechtěl, chtěl jsem hrát fotbal. Dlouho jsem nechodil mezi lidi, bál jsem se a styděl. Měl jsem pocit, že nemůžu nic dokázat sám, že jsem závislý na druhých. Práce ve Hvězdném bazaru mě hrozně posunula. Včas vstát, dojet do práce a mít svoje úkoly i svého šéf, učit se nové věci, to vše mi pomohlo překonat tuny obav. Začal jsem si věřit a tím se změnilo úplně všechno. Začal jsem i fyzicky zvládat, co mi předtím nešlo. Osamostatnil jsem se a přestěhoval od rodičů do vlastního bytu. Úplně se také změnilo to, jak se cítím před lidmi. Už mi to přijde normální, někdo na kolech, někdo po nohou, je to v pohodě. Po roce a půl v bararu mi CZEPA zprostředkovala práci ve velké úspěšné firmě, v běžném týmu bez nějaké zvláštní podpory. To je další level. Už se nebojím toho, co bude. Dám to i na vozíku.“

Jitka Petřkovská (25 let)
„Jsem tetrapegik, to znamená, že mám částečně ochrnuté i ruce. Autonehodu, která mě dostala na vozík, jsem měla v 21 letech. Tou dobou jsem studovala třetím rokem Ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské. Pak to chvíli bylo jen o doktorech, nemocnicích a rehabilitaci. Když jsem se trochu vzpamatovala, vrátila jsem se na školu a dokončila studium. Jsem inženýr. Nicméně zdálo se, že když jste na vozíku, má ten titul menší váhu. Práci jsem nedostala.  Rozhodla jsem se proto k radikálnímu kroku. Z  Jižní Moravy a od pečující mámy jsem se přestěhovala do Prahy. Abych se osamostatnila a aby se mi otevřely větší možnosti. Ty se nakonec otevřely s příchodem do Hvězdného bazaru. Ještě jsem po úraze nepracovala a v bazaru mám skvělou příležitost se na pracovní zápřah připravit, vyzkoušet si na co mám, jak zvládnu do práce dojíždět, jaký pracovní úvazek moje tělo vydrží. Myslím, že mi to pomůže hlavně získat sebedůvěru a jistotu. Když pak dalším zaměstnavatelům budu moci prokázat, že práci zvládnu a budu schopná přesně říct, co můžu nabídnout a jaké potřebuju pracovní podmínky, hodně to při shánění práce v oboru, který jsem vystudovala, pomůže.“

Hvězdný bazar
Hvězdný bazar je charitativní sekond-hand, ve kterém prodávají vozíčkáři. S pomocí pracovního terapeuta se připravují na získání stabilního běžného zaměstnání. Místa prodejců jsou určena mladým lidem, kteří v důsledku úrazu nedokončili vzdělání, nemají pracovní zkušenosti nebo nemohou vykonávat původní profesi. Provozuje ho Česká asociace paraplegiků jako jeden ze svých projektů na podporu vozíčkářů s poraněním míchy. Česká asociace paraplegiků – CZEPA je nezisková organizace, která hájí zájmy vozíčkářů po poranění míchy, usiluje o vytvoření podmínek pro jejich plnohodnotný život a pro integraci do většinové společnosti.

www.hvezdnybazar.cz
www.czepa.cz

Petra Černá

 

Share

Prázdniny nanečisto aneb otevření Jedle světu

$
0
0

 jus3Praha / Vyšehrad: Ve středu 22. 6. 2016 od 10:00 začíná XVI. ročník sportovně-společenské akce pro děti Prázdniny nanečisto alias Zahradní slavnost. Motem akce je „Otevření Jedle světu …. aneb i na vozíku se dá žít a dovádět“. Jejím cílem je skrze zábavu propojit svět dětí bez ohledu na to, jestli mají nějaký handicap, nebo ne. Proto byli pozváni žáci z běžných základních škol a přijít může každý, kdo bude mít chuť vyzkoušet si netradiční disciplíny. Včetněslaňování vyšehradských hradeb na vozíku! Pro účastníky je připraven soutěžní osmiboj vycházející ze sportů, kterým se věnují členové Sportovního clubu Jedličkova ústavu Praha a také lanový program plný lezení, houpání a traverzování.

Po slavnostním zahájení a ukázce krátkého programu biketrialu bude probíhat autogramiáda sportovců Dukla Praha a Paralympioniků SC JÚ Praha. Těšit se můžete na skikrosařky Andreu Zemanovou a Nikol Kučerovou, sáňkaře Lukáše a Antonína Brožovi, zástupce házenkářů a volejbalistů. Z paralympioniků na Jiřího Boušku, Davida Drahonínského či Kateřinjus2u Cuřínovou. Vyhlášeny budou i výsledky soutěže „My Dva s Jirkou Bouškou do Ria“.

Ve sportovním osmi boji můžete vyzkoušet jízdu na veslovacím trenažéru, bocciu, „autoškolu“ na vozíku – slalom, vrh koulí či míčkem, lukostřelbu, závěsný kuželník šipky a hody na cíl. V lanovém programu nebude chybět lanovka, nízká lana a slaňování hradeb Vyšehradu.

Městská policie nám představí na podporu prevence své pomocníky – koně a psy. Moderátorem akce bude Jiří Rejman – sportovní komentátor České televize a Radek Musílek z Jedličkova ústavu. V odpolední části nás doprovodu hudební skupina Swingkopa a na závěr se představí kaskajusdérská skupina Crazy Day.

V průběhu akce bude také probíhat malování na obličej a expozice kompenzačních pomůcek firmy Otto Bock. Navíc můžete také svou vizáž vyladit ryze prázdninově a nechat jí upravit v kadeřnickém salonu SOU kadeřnického, které bude přímo ve škole Jedličkova ústavu. Chybět nebude tradiční skákací hrad, občerstvení a dárky pro všechny soutěžící.

Hlavním partnerem akce je životní pojištění FLEXI od Pojišťovny České spořitelny, která v rámci svého přístupu ke společenské zodpovědnosti podpořila tuto akci nejen finančně, ale zaměstnanci pojišťovny se sami aktivně dobrovolně zapojili do organizace celého dne.

Připravený program se uskuteční v areálu a okolí Jedličkova ústavu a škol Praha (U Jedličkova ústavu 2, Praha 4).

 

Program:

10:00               Slavnostní zahájení pro žáky z JÚŠ a pozvaných ZŠ

10:10               Kaskadérské vystoupení Crazy Day – biketrial

10:30               Autogramiáda sportovců Dukla Praha a Paralympioniků SC JÚ Praha

Vyhlášení výsledků soutěže „My Dva s Jirkou Bouškou do Ria“

10:45               Sportovní osmiboj a lanový program:

jízda na veslovacím trenažéru, boccia, „autoškola“ na vozíku-slalom, vrh koulí (míčkem), lukostřelba, závěsný kuželník, šipky, hody na cíl

13:00                           Vystoupení Městské policie na podporu prevence – koně, psi a zábavné hry

14:00               Zahájení odpolední části – seznámení s dalším programem.

14:05               Autogramiáda sportovců Dukla Praha a Paralympioniků SC JÚ Praha

14:15              Pokračování osmiboje a lanového programu

16:30               Kaskadérské vystoupení motorkářů ze skupiny Crazy Day

18:15               Ukončení akce

 

Pavla Vrbová

Share

Prázdniny nanečisto aneb otevření Jedle světu

$
0
0

95_PNN 16Praha / Vyšehrad: Ve středu 22. 6. 2016 od 10:00 začíná XVI. ročník sportovně-společenské akce pro děti Prázdniny nanečisto alias Zahradní slavnost. Motem akce je „Otevření Jedle světu …. aneb i na vozíku se dá žít a dovádět“. Jejím cílem je skrze zábavu propojit svět dětí bez ohledu na to, jestli mají nějaký handicap, nebo ne. Proto byli pozváni žáci z běžných základních škol a přijít může každý, kdo bude mít chuť vyzkoušet si netradiční disciplíny. Včetně slaňování vyšehradských hradeb na vozíku! Pro účastníky je připraven soutěžní osmiboj vycházející ze sportů, kterým se věnují členové Sportovního clubu Jedličkova ústavu Praha a také lanový program plný lezení, houpání a traverzování.
Po slavnostním zahájení a ukázce krátkého programu biketrialu bude probíhat autogramiáda sportovců Dukla Praha a Paralympioniků SC JÚ Praha. Těšit se můžete na skikrosařky Andreu Zemanovou a Nikol Kučerovou, sáňkaře Lukáše a Antonína Brožovi, zástupce házenkářů a volejbalistů. Z paralympioniků na Jiřího Boušku, Davida Drahonínského či Kateřinu Cuřínovou. Vyhlášeny budou i výsledky soutěže „My Dva s Jirkou Bouškou do Ria“.
Ve sportovním osmi boji můžete vyzkoušet jízdu na veslovacím trenažéru, bocciu, „autoškolu“ na vozíku – slalom, vrh koulí či míčkem, lukostřelbu, závěsný kuželník šipky a hody na cíl. V lanovém programu nebude chybět lanovka, nízká lana a slaňování hradeb Vyšehradu.
Městská policie nám představí na podporu prevence své pomocníky – koně a psy. Moderátorem akce bude Jiří Rejman – sportovní komentátor České televize a Radek Musílek z Jedličkova ústavu. V odpolední části nás doprovodu hudební skupina Swingkopa a na závěr se představí kaskadérská skupina Crazy Day.
V průběhu akce bude také probíhat malování na obličej a expozice kompenzačních pomůcek firmy Otto Bock. Navíc můžete také svou vizáž vyladit ryze prázdninově a nechat jí upravit v kadeřnickém salonu SOU kadeřnického, které bude přímo ve škole Jedličkova ústavu. Chybět nebude tradiční skákací hrad, občerstvení a dárky pro všechny soutěžící.
Hlavním partnerem akce je životní pojištění FLEXI od Pojišťovny České spořitelny, která v rámci svého přístupu ke společenské zodpovědnosti podpořila tuto akci nejen finančně, ale zaměstnanci pojišťovny se sami aktivně dobrovolně zapojili do organizace celého dne.
Připravený program se uskuteční v areálu a okolí Jedličkova ústavu a škol Praha (U Jedličkova ústavu 2, Praha 4).

95_plakat PNN 16

 

Pořadatel – Sportovní Club Jedličkova ústavu Praha ve spolupráci s Nadací Jedličkova ústavu a Jedličkovým ústavem a školami. Pořadatelé si vyhrazují právo na programové změny.

O Sportovním clubu JÚ:
SC JÚ Praha se stal přirozenou součástí Jedličkova ústavu v Praze. Jeho činnost má velmi pozitivní vliv na mimoškolní výchovu a fyzickou kondici žáků a studentů JÚŠ i ostatních sportovců, kteří se účastní našeho programu. Vzhledem k členství v České federaci Spastic Handicap z.s., která sdružuje a organizuje sportovní činnost především pro spasticky postižené sportovce, i většina aktivních sportovců našeho SC jsou jedinci s diagnózou DMO rozličného stupně postižení. Sportovní klub v současnosti eviduje 343 členů. Členskou základnu tvoří z velké části žáci a studenti JÚŠ, ale také jedinci s rozličným zdravotním postižením z celé Prahy a okolí, kteří pravidelně dojíždějí na tréninky atletiky, florbalu, cyklistiky, stolního tenisu, plavání, boccii, závěsného kuželníku, fotbalu, šachu, lukostřelby, nebo curlingu.

O nadaci:
Nadace Jedličkova ústavu byla založena 22. října 1990 jako jedna z prvních nadací po listopadu 1989 a v minulém roce oslavila krásné výročí 25 let od svého založení. Základním posláním Nadace Jedličkova ústavu je shromažďování finančních prostředků a jiných hodnot za účelem zlepšení komplexní rehabilitační péče o děti a mladé lidi s tělesným handicapem ve všech jejích aspektech – výchovně vzdělávacích, rehabilitačních a odborně terapeutických a dále všestranná pomoc v integraci mladých lidí s handicapem do společnosti s cílem zamezit sociální a společenské izolaci. Pomoc je směřována ke klientům a absolventům Jedličkova ústavu a  škol a také k neziskovým organizacím v celé České republice, které mají podobné poslání jako Nadace.

O Jedličkově ústavu a školách:
Jedličkův ústav a školy je speciální vzdělávací zařízení pro děti a mládež s tělesným nebo kombinovaným postižením. Zřizovatelem je hlavní město Praha. JÚŠ pedagogickým působením a komplexní rehabilitací připravuje svoje žáky k úspěšné integraci do života. Nabízí souhrn specializovaných služeb včetně volnočasových aktivit a spolupracuje s řadou neziskových organizací. Jedná se o zařízení s dlouholetou tradicí a patří k nejstarším svého druhu v ČR, jeho založení se váže k roku 1913. Využívá moderní metody i pomůcky a představuje alternativu pro žáky, kteří vyžadují ucelenou péči.

Pavla Vrbová (Manažer Sportovního clubu JÚ)
www.scjupraha.eu

(alex)

 

Share

Léto budiž pochváleno – akce pro vozíčkáře v červenci

$
0
0

RfP_voz____k____i_01Nabídku červencových akcí startuje karlovarské Kino bez bariér. Jde o vynikající servis pro vozíčkáře, zahrnující i vstupenky a dopravu po městě zdarma, který je nedílnou součástí prestižního filmového festivalu. Ten se letos koná od 1. do 9. července. Kontaktní osoba: Jana Gabrielová, 221 411 028, 602 273 946. Pozor, až do 18. června můžete soutěžit o bezbariérové ubytování během festivalu v luxusním Parkhotelu Pupp!

Festival Colours of Ostrava (14.–17. 7. 2016) nabízí kromě skvělé muziky, divadla i filmu také vynikající zázemí pro návštěvníky se zdravotním postižením. Vozíčkáři se můžou těšit na zpevněné cesty, bezbariérové toalety, speciální tribuny, pomoc asistenta, zlevněné vstupné a bezplatný lístek pro doprovod. Více na www.colours.cz.

Rockerům jistě kápnou do noty Festivaly bez bariér. Díky originálnímu projektu postavenému na sbírání víček, který pořádá Staropramen, se vozíčkáři zdarma dostanou na festivaly Vysmáté léto (v Kadani 25. června), Rock for People (v Hradci Králové od 3. do 5. července) a Rock for Churchill (ve Vroutku 26. a 27. srpna). Stačí zavítat na webovky projektu a vyplnit a odeslat e‑mailem jednoduchý formulář.

Maltézská pomoc zve na tradiční Mezinárodní setkání vozíčkářů na Velehradě. Uskuteční se v pondělí 4. července v rámci Dnů lidí dobré vůle, v předvečer Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Zajištěna bude asistenční služba. Odpoledne proběhne přátelské setkání se zajímavými osobnostmi a pestrý program vyvrcholí Večerem lidí dobré vůle. V případě zájmu Maltézská pomoc zařídí ubytování, stravování a asistenci i na úterý 5. července, kdy se uskuteční Národní pouť na Velehradě.

Domov sv. Josefa v Žirči na Trutnovsku láká na Svatoanenské zahradní slavnosti. Benefiční akce se letos koná v sobotu 23. července od 10 hodin, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma. Účast přislíbila třeba folková skupina Kantoři, herec, zpěvák, muzikant a finalista X Factoru Ondřej Ruml nebo herečka Bára Hrzánová se skupinou Condurango. Pro děti zahraje Loutka Katka z Miletína pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký… V tamním kostele bude sloužena poutní mše svatá, poté vystoupí zpěvačka a kytaristka Eva Henychová. Biblické písně Antonína Dvořáka v podání Martina Doležela proloží slovem herec Jan Kačer. Těšit se můžete i na unikátní zvonkohru.

Velmi oblíbenou akcí je Keep Respect v areálu Rehabilitačního ústavu Kladruby. I letos se uskuteční poslední sobotu v červenci od 10 hodin; vstupné jako vždy dobrovolné. Jde o zábavný a osvětový den nejen pro tělesně postižené pacienty a motorkáře, ale pro všechny, kterým záleží na tom, aby na našich silnicích zavládl respekt a ohleduplnost. Program nebyl v době uzávěrky Vozíčkáře znám, ale na dotazy ochotně odpoví Štěpánka Foxová na tel. č. 724 294 051 a 317 881 219.

Miloš Pelikán

Share

Občánku, my víme lépe než ty, jak máš žít a co potřebuješ!

$
0
0

Mýlí se čtenář, který očekává, že se v téhle rubrice budu podivovat jen technickým vymoženostem. Žasnout se dá nejen nad pokrokem, díky němuž třeba nepohyblivý člověk ovládá počítač pouhými pohyby očí. A žasnout se dá nejen nad pozitivními zprávami. Přiznávám, že stejná emoce, ovšem negativně zabarvená, čili naštvanost, se u mě dostavuje častěji.

Nevěřícně se namíchnu, když mě třeba servírka nepustí do oblíbené hospůdky kvůli čivavě na vodítku. Ale štamgast s labradorem, nevodicím a neasistenčním, tam sedává každý týden! Vždyť můj mrňous je spíš parodií na psa než opravdovým hafanem…

Ale pojďme k novinařině. Coby redaktor Vozíčkáře se dostávám k mnoha informacím a o nepříjemná překvapení v nich rozhodně není nouze. Na konci dubna jsem se dověděl, že ministerstvo přichystalo zásadní změnu v pojetí zákona o sociálních službách, aniž by ji konzultovalo s jejich uživateli. Přičinliví experti a úředníci na takzvané velké novele zákona zapracovali natolik, že má být ještě na jaře poslána do vnějšího připomínkového řízení. A neobtěžovali se přizvat k jednání ani zástupce Národní rady osob se zdravotním postižením: organizace, která nepochybně zastupuje většinu těchto lidí.

Tomu říkám pokrok! Neblaze proslulý Jaromír Drábek, který byl ministrem práce v letech 2010–2012, shazoval závažné argumenty vozíčkářů či třeba nevidomých ze stolu. Ale současná ministryně zřejmě nepotřebuje ani ten stůl. Jen abychom se nedočkali toho, že politici nakonec shledají nepotřebnými i některé sociální služby.

A může být hůř. Jen naprostý naivka by si myslel, že dlouhodobý příval migrantů z Arabského poloostrova a Afriky nezasáhne práva zdravotně postižených Evropanů. Následující příhoda je z letošního Německa: muslimové tam v jednom autobusu donutili vystoupit nevidomého člověka s vodicím psem. Štěkající čtyřnožec pro ně ztělesňuje ďábla a jeho přítomnost ve veřejném vozidle byla pro ně nepřijatelná. V Anglii osobu se slepeckým psem vyhazují nejen z autobusu, ale taky z obchodu či nemocnice a leckteří muslimští řidiči nepustí psa do svého taxíku.

Vsadím boty, že úplně stejně by se vyznavači koránu zachovali i k vozíčkáři s asistenčním psem. Ostatně, nejspíš se to už přihodilo. A možná nejen v Německu či Anglii. Jen o tom významná nebulvární média korektně pomlčela.

V západní Evropě je pes považován za přítele a pomocníka člověka. Muslimové, kteří v ní chtějí žít, to musí respektovat. Protože oni jsou hosty a my jsme tady doma. I s pejsky polehávajícími poblíž výčepu nebo doprovázejícími vozíčkáře k zubaři.

Miloš Pelikán

Share

Cvičit a hlavně správně stát a sedět

$
0
0

DSC_2396Takový lék na zdravotní problémy hendikepovaných i pečujících má fyzioterapeutka Jitka Medová. Na Lize vozíčkářů už vedla několik běhů kurzu Měj se ráda, šetři záda. Jsou to velmi zajímavá a přínosná setkání, proto jsme ji poprosili, aby se o pár základních pouček a zkušeností podělila i se čtenáři Vozíčkáře.

 

– Jsou nějaká specifika rehabilitace, která by platila obecně pro lidi se zdravotním postižením?

Důležité je kompenzovat deficit, který tito lidé mají. Neurologický deficit, ztrátu končetiny, sezení na vozíku a podobně. Obecně platí, že je důležité zachovávat co nejlepší stabilitu, posilovat střed těla a udržovat tělo v kondici, tzn. protažené, mít dobře posílené svaly. Dá se říct, že pravidelným cvičením se udržuje jak šikovnost pohybu, tak se hlavně zvyšuje vnímavost těla vůči chybám. Takže když člověk pravidelně cvičí, začne mu tělo dříve vydávat signál, začne ho bolet v případě, že dělá nějaký špatný pohyb. Člověk pak může rychleji reagovat.

 

– Kdo a kdy by se měl obrátit na fyzioterapeuta?

Samozřejmostí je konzultace po úrazech. Vynechat by ji neměly ani maminky malých dětí, kterým se nezdá vývoj pohybu dítěte, například když miminko stáčí hlavu na jednu stranu. Po konzultaci s pediatrem je dobré dítě zkontrolovat na rehabilitaci a zabránit dalším problémům případnou terapií.

Navštívit fyzioterapeuta by měl také každý, kdo má problém s pohybovým systémem, ale hlavně člověk, kterého trápí delší dobu bolesti zad. Myslím tím řádově měsíce, ne roky! Konzultovat by měl i ten, kdo by chtěl začít sportovat. Měl by si zjistit, jak na tom je, které partie je potřeba protáhnout a stabilizovat, který druh sportu je pro něj vhodný a jak si neublížit.

 

– Bylo by tedy dobré, aby každý měl svého fyzioterapeuta? Podobně jako má třeba v USA téměř každý svého psychoterapeuta?

Ono jde vlastně o pár návštěv, není třeba k němu chodit každý týden jako do fitka, ale opravdu se naučit sérii cviků, které člověku vyhovují a jsou funkční. A potom je dobré mít toho fyzioterapeuta jako konzultanta. Na e‑mailu, na telefonu, pro kontrolu i při nějakých akutních potížích.

 

– Jak bude fyzioterapeut při návštěvách postupovat?

Fyzioterapeut by měl na základě vyšetření i v závislosti na druhu práce, kterou člověk dělá, navrhnout terapii problému, sérii cviků, metodu, koncept.

V praxi se mi osvědčilo najít spolu s odborníkem vhodné cvičení na protažení a procvičení svalů. Tuto sérii pak člověk cvičí každý den, je třeba zažít si ji jako zvyk, jako je čištění zubů. A pak si najít i jiné pohybové aktivity. Ale mít stále ten nástroj, základní sestavu, kterou si udržujeme pohybový systém v kondici. A pak cviky, kterými si pomůžeme i akutně (třeba po celodenním sezení na vozíku, kdy si člověk nemohl odpočinout).

 

– Jak je to v případě pečujících, ať již profesionálních pečovatelů nebo domácích pečujících?

Při práci v domově pro seniory jsem si všimla, že při službě, která trvá třeba 12 hodin (v domácím prostředím i déle), spolu s únavou roste počet motorických chyb. Unavený je pečující, ale i člověk, o kterého je pečováno. Je potřeba se soustředit na výběr samotné polohy, například při přesunu, kdy můžou být činnosti rychlé, energické. Při takových pohybech totiž hrozí docela velké riziko zranění pečujícího. Může nastat vyhřeznutí ploténky, ústřel, skřípnutí nervu a podobně.

Pak existují dlouhodobě problematické polohy. Třeba předklon při hygieně či krmení, kdy hrozí chronické postižení opakovaným přetěžováním svalových skupin.

Pečující a pečovatelé dost často nevědí, jak správně s klientem manipulovat, jak přistupovat k lůžku. A to nejen s ohledem na svoje záda, protože klienti často bývají větších hmotností s nízkou svalovou silou. Je dobré si zajít na nějaký kurz kvůli svému zdraví, ale také i kvůli zdraví klienta. Při špatném přesunu může dojít i ke zranění imobilní osoby, dření o podložku, pádu na hranu postele a podobně.

 

– Co by měl tedy pečující ve své každodenní práci dělat?

Měl by obecně pečovat o vlastní zdraví a vybírat vhodnou pracovní polohu. Také by si měl ve chvílích, kdy není tolik práce, nebo v pauzách zacvičit, protáhnout se.

Nesmíme opomenout také přínos pracovních pomůcek. Ze začátku se jejich používání může zdát jako zátěž. Až se je naučíme používat, měly by přinést pohybovému aparátu pečujícího odlehčení v řádu desítek procent, pokud je ovšem pomůcka vhodně zvolená. Jedná se například o skluzné podložky, desky a podobně.

 

– Doporučila bys nějakou osvětu ve správných postupech i pro lidi, kteří pečují o někoho v rodině?

Určitě ano, je to nejen psychicky, ale i fyzicky náročná situace pro pečovatele i pro celou rodinu. Je dobré tyto informace o přesunech, přístupu k lůžku, správné poloze těla, používání pomůcek získat a předejít tak situaci, kdy se například rodinný příslušník zraní nebo dojde k jeho přetížení. Najít za sebe urgentně z hodiny na hodinu náhradu bývá složité.

 

– Hodně se zabýváš také ergonomií pracovního místa. Kdy tě tato oblast začala zajímat?

Na fakultě jsem se začala více věnovat hře na housle. A často se mi stávalo, že jsem ráno po večerním hraní nemohla hýbat krkem. A tak jsem se snažila přijít na to, čím to vlastně je a jak by se tomu dalo předcházet. Hodně jsem taky sportovala, ale takovým problémům jsem nedokázala zabránit. Postupem času jsem přicházela na různé fígle, jak se v pauzách během hraní srovnat, co udělat, abych potíže neměla. Když potom moje sestra začala pracovat jako zubařka, zjistila jsem, že co se týče pracovní polohy, je to jedno z nejhorších povolání vůbec. Na ní jsem se vlastně více naučila, jak správně přizpůsobit pracovní polohu, a rozhodla jsem se více ergonomicky myslet.

Po škole jsem pracovala mimo jiné v domově pro seniory a i tam jsem už začala dělat o ergonomii přednášky pro pečovatele. Působila jsem i na neurologické ambulanci, kde jsem zjistila, že cvičení, i krátkodobé, je super, ale když potom celý den tělo používáme špatně, je výsledek nepřesvědčivý. Učila jsem tedy jak správně stát, sedět. Lidé si neuvědomují, jak je to důležité. Bereme sezení a stání jako samozřejmost, ale vlastně nevíme, jak to dělat správně.

 

– Patří tedy správný sed a postoj k základním principům zdravého životního stylu?

Určitě. Když třeba přijde člověk na rehabilitaci s nějakým problémem, měl by nejdříve získat informace o tom, jak správně stát, sedět, používat tělo, měl by získat základní poznatky o ergonomii. Ledaskde se to děje, ale ne vždycky.

 

– Daly by se na závěr uvést alespoň základy správného stání a sedu?

Špatný sed naznačuje zborcená poloha, kdy máme oslabený hluboký stabilizační systém, který nás v sedu nedrží. Snažím se motivovat lidi, aby vhodným cvičením posilovali tento hluboký systém, který je pak v sedu bude držet, aniž by na to museli myslet. Budou pak používat dynamický, aktivní sed, a tak „usedí“ delší dobu bez potíží.

Ve stoji děláme tu chybu, že stojíme s propnutými, zamčenými koleny. A to by se dalo nazvat velkým problémem dnešní doby.

 

– Takže správný stoj je takový, kdy mám trošku pokrčená kolena?

Ano, říkáme tomu odemknutá kolena, tím můžeme správně nastavit pánev, uvolní se celá horní polovina trupu, stoj je aktivní, zapojují se svaly, které se v tom zamčeném stoji zbytečně přetěžují.

(Pozn. red.: Celý rozhovor najdete na webových stránkách www.vozickar.cz)

Andrea Slavíčková

Share


Nevyslyšená vášeň

$
0
0
nevyslysena_vasen

Spisovatel Erwin Riess

Rakouský spisovatel, dramatik, politolog a aktivista Erwin Riess se už víc jak třicet let pohybuje na vozíku. Kromě toho, že je činorodou osobností a zasazuje se o práva hendikepovaných, zabývá se i sexualitou lidí s postižením a lidí nemocných. Své poznatky shrnul v knize Unerhörte Lust (v překladu Nevyslyšená vášeň), která v těchto dnech vyšla na rakouském knižním trhu. Téměř šedesátiletý spisovatel v ní proklamuje sexualitu jako nezadatelné lidské právo. „Zatímco o sexualitě hendikepovaných se začíná otevřeně hovořit, otázka erotiky a uspokojování se u lidí s těžkou nemocí je stále tabuizovaná,“ upozornil literát. Centrem jeho zájmu je tedy vztah bolesti zapříčiněné chronickým onemocněním nebo postižením a sexuality. Kniha obsahuje jak medicínská pojednání, tak i rozhovory s lidmi z celého Rakouska a Německa.

Výzkumy dokazují, že osm z deseti lidí trpících chronickými bolestmi zad uvádí, že jejich kvalitu života výrazně snižuje zhoršení sexuality. Jedna pětina účastníků výzkumu dokonce uvedla, že po zdravotních komplikacích už neudržuje žádné sexuální vztahy. Důvodů je několik, často se točí v začarovaném kruhu. Bolesti sexuální apetýt zrovna nepodporují. Přidávají se k tomu i psychické problémy spojené se změnou vztahu ke svému tělu, pocit studu či deprese. Mnohým připadá dokonce neadekvátní spojit své nemocné tělo s jiným. Libido snižují i analgetika a další léky, například ty, které se podávají při léčbě rakoviny.

Erwin Riess upozornil také na to, že pacienti mají často problém o sexualitě se svým lékařem otevřeně mluvit, i když by tento problém konzultovat chtěli. Ale ani lékaři nejsou připraveni sexualitu svých pacientů zahrnout do konzultace. Jen jeden z deseti lékařů, kteří se výzkumu zúčastnili, se při rozhovorech pravidelně táže i na tyto problémy.

Nová kniha obsahuje i praktické rady – jakou zvolit pro sex matraci, polohu, použití různých polštářů jako podložku pod bolavé místo atd. Chce tak pobídnout nemocné, aby se vydali na cestu objevování své nové sexuality a nezapomínali na ni. Může to být dobrou cestou, jak uniknout ze světa bolesti, která je uzavřela do svých koridorů. Zároveň člověk může otevřeným rozhovorem s partnerem či partnerkou vyřešit některé disharmonie z dřívějška. „Znám to ze své zkušenosti. Tak pěkný sexuální život bez strachu jsem před úrazem nikdy neměl,“ uzavírá E. Riess.

(ata)

Share

Nabíjet vozík i v autě – ano, jde to!

$
0
0

foto nabíječka 1 „Při rozšíření turistických aktivit pro naše klienty jsme zjistili, že je zapotřebí, aby si mohli v autě při přejezdech mezi jednotlivými destinacemi dobít své elektrické vozíky,“ říká Josef Fučík, zakladatel novopacké organizace Život bez bariér, která poskytuje služby osobám s postižením. „Hledali jsme proto na trhu autonabíječku vhodnou k tomuto účelu, ale na nic jsme nenarazili. Proto jsme se v roce 2014 obrátili na české výrobce elektroniky a firma Eprona nám nabídla spolupráci,“ zmiňuje příběh výrobku, který po vzájemné dohodě uvádí Život bez bariér na český trh. „Firmě jsme předali informace o tom, co potřebujeme a jak by měla nabíječka fungovat. Její lidé pak produkt vyvinuli a my jsme ho rok testovali. Rád jezdím na pár dní do přírody a celkově trávím v autě hodně času. A protože se mi autonabíječka osvědčila, řekl jsem si, proč ji nenabídnout také ostatním, kteří řeší stejný problém: hned po vystoupení z auta se musí pídit po klasické zásuvce. Anebo se nějaká organizace vydá s klienty na výlet, a polovina z nich ráno přijede s téměř vybitým vozíkem.foto nabíječka 2

Choďák si těžko představí situaci, kterou jsem si osobně několikrát prožil: stojím s vybitým vozíkem a ostatní mohou pokračovat v túře. Anebo vám asistent zapomene dát přes noc vozík nabít a vy se ráno nemůžete vydat na cestu,“ popisuje Fučík situace, které nová autonabíječka elektrických vozíků může vyřešit. A dodává: „Dnes při jízdě v autě běžně nabíjíte mobil či notebook. A vozík je přece mnohem důležitější pomůckou.“

Jak přenosná autonabíječka funguje? Zapojí se do cigaretového autozapalovače a eurokonektoru na vozíku, který je tak dobíjen za jízdy. Kabely jsou dost dlouhé, takže dosáhnou od palubní desky až k vozíčkáři, který sedí například v zadní části minibusu. Nabíječka může být využita v jakémkoliv dopravním prostředku, který má 12V autozásuvku.

Život bez bariér zajišťuje servis pomůcky po dobu dvou let.

Olga Banýrová

 

  • Další informace o pomůcce získáte na internetových stránkách www.zbb.cz, na mobilu 603 828 353 či e-mailu nabijecka@zbb.cz.
  • V případě nepříznivé finanční situace lze požádat o příspěvek na pořízení autonabíječky u Nadace Charty 77.
  • Budeme moc rádi za jakýkoliv postřeh či názor, který se týká problematiky nabíjení elektrických vozíků. Určitě se nám budou hodit při dalších inovacích. Pište či volejte nám na výše uvedené kontakty.

 

 

Share

Plavecká akademie bez bariér míří přes Strakonice do Ria

$
0
0

103_cedea1d72fV neděli dne 10. 7. 2016 zahájilo v Plaveckém areálu STARZ ve Strakonicích 60 plavců s postižením první turnus XXIV. Plaveckého léta. V průběhu 3 týdnů se vystřídá na 125 plavců sportovních klubů Plavecké akademie bez bariér KONTAKTU bB. Nejmladším plavcům je sedm let a nejvyzrálejší plavkyni je 69 let. Plavce s lehčím i velmi těžkým handicapem bude ve vodě i na souši podporovat tým trenérů, instruktorů a asistentů pod vedením ředitele a šéftrenéra KONTAKTU bB Jana Nevrkly.

Všichni plavou a cvičí dvakrát denně, plavci na vyšší výkonnostní úrovně trénují ve skupině pojmenované Komety a Hvězdy je tradiční titulování plavců z individuálně vedeného tréninku. Každý den se plavci na plavání ladí cvičením s hudbou a jeho výsledkem je choreografie o sto tanečnících na závěr týdne. Denně plavci prodýchávají tělo při cvičení s jógovými prvky. Celodenní program uzavřou večerní projekce na téma plavecké techniky a pravidel plavání pro plavce i personál. Střed týdne patří tradičnímu táborovému ohni u kmenového totemu spojeného s šamanskými zpěvy a tanci. Týden vrcholí pátečními dopoledními závody XXIV. Strakonice cup – závody známými na celém světě, zvláště pak na Strakonicku. Odpoledne se týmu Hvězd, Komet a personálu střetnout v největším a jediném turnaji para-póla na světě. Během pátečního večera proběhne vyhlášení, poděkování plavcům i personálu, největší světová produkce para tance a s hudbou táborských Flying Parties s Josefem Duškem, dobrým duchem KONTAKTU bB. Na konci druhého týdne doplní hudební produkci karlovarští Fonkienz feat EMSA (Bow Wave).

103_XXIV-Plavecké léto

Mezi 125 plavci se téměř ztratí dvě plavkyně nominované na paralympiádu do Ria – Vendy Dušková (18) a Anežka Floriánková (14), které se ve Strakonicích budou tvrdě připravovat na to, aby, aby se v Riu neztratily. „Bez Strakonic, kde jsme v týmu našich plaveckých kolegů z Prahy, Brna, Karlových Varů a Českých Budějovic, si léto snad ani nedovedeme představit, natož pak přípravu do Ria“ dodávají shodně obě mladé plavkyně Anežka. Obě plavkyně by v Riu mohly při optimální konstelaci usilovat o finále na 400 kraul (Vendy) resp. 100 znak (Anežka).
Trénink bude náročný pro všechny, nejvíc samozřejmě pro obě paralympioničky, které denně naplavou mezi 8 – 10 km. Poskládat všechno dohromady  – plavání, ubytován, jídlo, asistenci, školení personálu, cvičení a hlavně finance – to je každoroční puzzle se sudoku a šachy dohromady. Spojení široké plavecké základny s reprezentační úrovní je cennou devizou, kterou náš program přináší. Účast našich mladých plavkyň na paralympiádě je radostí a satisfakcí pro Martina Kováře, Tomáše Scharfa, Janu Hoffmanovou, Kateřinu Coufalovou a všechny plavce I. generace, kteří svými medailovými úspěchy dělali těmto plavkyním ve vlnách cestu.“ dodává ředitel a šéftrenér Plavecké akademie bez bariér KONTAKU bB Jan Nevrkla.

Více informací naleznete na www.kontaktbb.cz ,   https://www.facebook.com/kontaktbb.cz/ a https://www.youtube.com/user/KONTAKTbB

Plavecké závody známé na celém světě, zvláště pak na Strakonicku se konají vždy v pátek 15., 22. a 29. července 2016 od 9.00 do 11.00 hod.

Tisková zpráva
Radka Kučírková
KONTAKT bB – Plavecká akademie bez bariér z.ú.

(alex)

 

Share

Ochránkyně práv upozornila na problémy s příspěvkem na péči  

$
0
0

Stranou pozornosti čtenářů by nemělo zůstat prohlášení, které nedávno vydala ochránkyně práv k příspěvku na péči, respektive k posuzování soběstačnosti žadatele. Text, který v plném znění najdete příspěvek na péči PROHLÁŠENÍ OMBUDSMANKY, je dalším důkazem, že problémy a nespravedlnosti v oblasti sociálních služeb nadále přetrvávají. Ombudsmanka nejspíš nezůstane u jednoho prohlášení a možná už chystá další kroky.

(mp)

 

Share

Filmová romantika s vozíčkářem vzbudila odmítavé reakce

$
0
0

160458124_156d2eMezi letními novinkami v našich kinech je i romantický film Než jsem tě poznala. Hned na jeho premiéře 30. června byli přítomni zástupci iniciativy antiBRZDA. Ti vyjádřili svůj nesouhlas s celkovým pojetím snímku, jehož hlavní postavou je mladý muž na vozíku: podle nich jsou lidé s postižením v mainstreamových filmech zobrazováni jako objekty soucitu a nežijí vlastní životy, nýbrž pouze ztělesňují fantazie lidí, kterým je film určen.

Další pocity a názory lidí z antiBRZDY najdete v tiskové zprávě ZDE: tisková zpráva k filmové novince.

A pokud jste americké romantické drama zhlédli, můžete své stanovisko napsat do diskuse pod tímto článkem.

(mp)

Share

ČPV nominoval sportovce pro Rio 2016

$
0
0

Kvalifikační proces pro paralympijské hry v Rio de Janeiru je téměř u konce, a tak výkonné grémium Českého paralympijského výboru schválilo jmennou nominaci pro paralympijskou výpravu.
Rio2016_FINAL

Vedoucím výpravy se i tentokrát stal Roman Suda, se kterým do brazilské metropole odcestuje minimálně 36 sportovců zastupujících 8 paralympijských sportů. A to včetně jezdectví a jachtingu, které budou mít na paralympiádě české zástupce vůbec poprvé.

Nejvíce zástupců bude mít atletická výprava, ta se může ještě rozrůst o dvě další jména na základě bipartitních míst, o nichž bude rozhodnuto 15. července.

Druhou nejpočetnější část výpravy tvoří cyklisté, mezi nimiž se objeví i čtveřice paralympijských medailistů z Londýna – Jiří Ježek, Jiří Bouška, Tereza Diepoldová a David Vondráček. A zkušení matadoři jako Jan Povýšil nebo Běla Třebínová se objeví i v šestičlenné výpravě plavců.

K mistrovi světa v lukostřelbě Davidu Drahonínskému se na poslední chvíli přidali další tři reprezentanti, takže zástupci tohoto sportu budou v Riu nakonec čtyři, stejně jako v případě boccii. Stolních tenistů vyšle Česká republika o jednoho méně.

Jmenná nominace sportovců pro LPH Rio 2016:

Atletika: Eva Berná, Eva Kacanu, Anna Luxová, Aleš Kisý, Radim Běleš, Petr Vrátil, Martin Zvolánek, Jan Vaněk, Daniel Hyna

Lukostřelba: David Drahonínský, Václav Košťál, Šárka Musilová, Markéta Sidková

Boccia: Kateřina Cuřínová, Kamil Vašíček, Lenka Cuřínová, Marie Maňáková

Cyklistika: Tereza Diepoldová, Kateřina Antošová, Jiří Ježek, Jiří Bouška, Ivo Koblasa, Tomáš Kajnar, Jiří Hindr, David Vondráček

Jachting: Daniel Bína

Jezdectví: Anastasja Vištálová

Stolní tenis: Daniel Horut, Ivan Karabec, Jiří Suchánek

Plavání: Běla Třebínová, Vendula Dušková, Anežka Floriánková, Arnošt Petráček, Jan Povýšil, Miroslav Smrčka

Tisková zpráva k nominaci sportovců na Letní paralympijské hry v Rio de Janeiru 2016

(alex)

Share

Nejlepší muži dají nahlédnout do vzniku paralympijských her

$
0
0

fotka k filmu Nejlepší mužiMožná to není čirá náhoda, ale dobře načasovaný záměr. Do letní paralympiády v Riu de Janeiro už zbývají jen týdny. A televizní stanice FilmBox má právě v červenci na programu britský snímek Nejlepší muži, vyprávějící o zásadní změně v péči o vozíčkáře, která vedla až ke vzniku paralympijského hnutí.

Jde o biograficky laděný příběh doktora Ludwiga Guttmanna, zapomenutého hrdiny, který v životě ochrnutých lidí způsobil doslova revoluci. Mladý židovský lékař je nucen emigrovat z Německa. Když přijede v roce 1944 do nemocnice v anglickém Stoke Mandeville, začne od základů měnit životy pacientů i personálu. Pacienty jsou těžce zranění vojáci, často závislí na morfiu, očekávající smrt kvůli nezájmu okolí. Avšak v momentu, kdy Guttmann zařadí do jejich rehabilitace sport, začnou sami sebe vnímat zcela jinak.

Důvtipný lékař odmítá obecně přijímaný názor, že paralýza je konečný stav, a namísto starého pečovatelského režimu nastoluje nový, v němž pacienti dostanou šanci žít plnohodnotný život. Právě sport jim pomáhá ke znovunabytí fyzické síly i ztraceného sebevědomí…

Hřejivý film nabízí i působivě zachycenou atmosféru doby a nechybí v něm dokumentární záběry ze skutečných soutěží a závodů vozíčkářů. Zaujme též preciznost, s níž se tvůrci snažili o co nejvěrnější nápodobu tehdejších vozíků a dalších pomůcek.

„Antidepresivum od těch nejlepších mužů, kteří se znovu postavili na vlastní nohy. Doporučuji všem lidem v jakékoliv chvíli tento film zhlédnout, protože tím můžete jen získat,“ konstatuje jeden z diváků na webovkách Česko-slovenské filmové databáze. Nejlepší muži se tam těší vysokému hodnocení 81 %. Zda je zasloužené, nechť každý posoudí sám.

Kdy a kde se můžete na film podívat – Ve středu 13. července od 22:40 na stanici FilmBox. – V neděli 24. července od 19:30 na stanici FilmBox Extra. – Kdykoli na internetu. Snímek opatřený českým dabingem je online dostupný zdarma.

  (mp)

 

 

Share


Cyklo-tým DEBRA ČR na cestě za snem

$
0
0

13521939_1338508572845181_5778135233749443256_nJak se zúčastnit CYKLO MARATONU a přitom se nezpotit :-)

DEBRA ČR vysílá svůj tým cyklistů na Metrostav handy cyklo maraton 2016. S tím je spojena celá řada aktivit, do kterých se můžete zapojit i vy. Rozhodně vás však nenutíme sedat na kolo a závodit!

PROČ VYRÁŽÍ CYKLO TÝM DEBRA ČR NA CYKLO MARATON?

Náš tým je složen z party přátel okolo jednoho s EB pacientů Honzy Vokurky. V loňském roce byl Honza patronem týmu, letos je „nehrajícím kapitánem“ a roli patrona předává Peťce Koudelkové. Jedním z cílů cyklo-týmu DEBRA ČR je šířit povědomí o nemoci motýlích křídel mezi co nejširší veřejnost. Dalším z cílů je získat od podporovatelů a fanoušků finanční prostředky, ze kterých bude pořizován ošetřovací materiál pro lidi s nemocí motýlích křídel.

CHCETE NÁS PODPOŘIT?

Dres_panskyTak do toho! To úplně nejjednodušší, co pro nás můžete udělat je, že o nás budete mluvit. Už jen to, že se více lidí dozví o problematice nemoci motýlích křídel, pro nás bude odměnou.

Vydejte se tedy virtuálně s DEBROU na cestu za snem, klidněte na políčko „Zúčastním se“ nebo „Zajímá mě to“ ve facebookové události Cyklo-tým DEBRA ČR na cestě za snem, pozvěte na ni své přátele a sdílejte ji.

Můžete naše pacienty podpořit koupí nádherných cyklo doplňků na našem e-shopu:

http://www.12plus12.cz/cs/dobrocinny-eshop/order/

Pokud byste chtěli pomoci finančně a přispět tak Motýlkům na masti, desinfekce a vše další k hojení ran, budeme vám vděční. Peníze můžete poslat na transparentní účet: Číslo účtu: 2166032028/5500
Variabilní symbol: 111.

 

Děkujeme všem, kteří pomáhají!

Více o organizaci DEBRA ČR najdete na www.debra-cz.org

Více o závodu METROSTAV HANDY CYKLO MARATON 2016 najdete na www.cestazasnem.cz/home-1-3

 

Share

Liga vozíčkářů zve na Vozíkohraní

$
0
0

Začátek září již tradičně patří akci Vinohradské vozíkohraní. Přijít může každý, kdo se chce pobavit a zároveň se dozvědět něco hendikepu. Můžete se těšit na hudební vystoupení, zajímavé přednášky i program pro děti. Bude to také příležitost seznámit se přímo s prací Ligy vozíčkářů. Tato organizace pomáhá lidem s postižením na jejich cestě k samostatnosti, pomocí služeb jako je sociální rehabilitace nebo osobní asistence.  Můžete se také podívat do  centra denních služeb, kde klienti tráví dopoledne nebo do poradny pro život s postižením. Celý den se budou na podiu střídat kapely. Zahraje Budoár staré dámy, skupina S ní a také country-soul projekt Prude.

Součástí Vozíkohraní bude i dobročinný bazárek, kde si můžete oživit svůj šatník a ještě pomoci dobré věci.

V diářích si poznamenejte 9.9.

Budeme se na Vás těšit.

banner

 

 

Share

Patrik Jahoda má medaili i ze silničního závodu!

$
0
0

107_JahodaČeský reprezentant, handbiker Patrik Jahoda, dokázal vybojovat pódiové umístění i v silničním závodě finálového závodu Světového poháru v Bilbau.
Na velmi náročném, kopcovitém okruhu v pyrenejském městečku Elorrio, se dokázal Patrik v emotivní divácké atmosféře po celý závod pohybovat na medailové pozici a závod nakonec dokončil na třetím místě. O zlatu se rozhodovalo až na cílové pásce, kdy v úplném závěru závodu dokázal zvítězit finský závodník Polvi s doslova centimetrovým náskokem před druhým v pořadí Švýcarem Frühem.

V odpoledním závodě tricyklů kategorie T2 obsadila Lada Ekrtová první místo a David Vondráček závod stejné kategorie dokončil na druhém místě.

Zítra pokračuje světový pohár silničním závodem kategorií C s Terezou Diepoldovou, Jiřím Ježkem, Ivem Koblasou a Tomášem Kajnarem.

Zdroj: www.caths.cz

106a_Jahoda-sp-bilbao-016

(alex)

Share

Tereza Diepoldová celkovou vítězkou světového poháru 2016!!

$
0
0

107_sp-bilbao-043

Vynikajícího úspěchu dosáhla česká cyklistka Tereza Diepoldová. Ve finálovém závodě světového poháru ve španělském Bilbau zvítězila nejen v páteční časovce, ale i v nedělním silničním závodě v kategorii C2 handicapovaných cyklistek a po druhé ve své kariéře získala prestižní křišťálovou trofej pro celkovou vítězku světového poháru.

Sympatická studentka Fakulty tělesné výchovy a sportu UK v Praze a členka týmu Nutrend Specialized Racing  tak navazuje na rok 2012, kdy se jí krátce před paralympijskými hrami v Londýně podařil podobný triumf.

108_terezaPódiové umístění v silničním závodě vybojoval také reprezentační kolega Terezy Ivo Koblasa závodící v kategorii C2 muži, když v závěrečném spurtu vybojoval bronzovou medaili. Pro Iva to byla již druhá medaile, první byla stříbrná v páteční časovce.

Velmi dobře si vedli i další naši reprezentanti v kategoriích C4 a C5, kdy Jiří Ježek obsadil sedmé místo a Tomáš Kajnar šesté.

Česká reprezentace handicapovaných cyklistů si tak odváží z finálového závodu světového poháru neuvěřitelné množství deseti  medailí v různých kategoriích.

Reprezentační výběr pro paralympijské hry Rio 2016 nyní bude čekat více než měsíc dlouhá závěrečná příprava. Český paralympijský tým bude odlétat do Ria de Janeira 1.září.a první start je čeká na velodromu v dráhových soutěžích dne 8.září.

Zdroj: www.caths.cz

(alex)

Share

Lenka pojede do Ria

$
0
0

111_Lenka-KuncováParalympijská výprava se na poslední chvíli rozrostla ještě o lukostřelkyni Lenku Kuncovou. Lence gratulujeme a bude jí držet palce.

Do Ria má nakonec odcestovat celkem 37 českých reprezentantů! Vedoucí paralympijské výpravy bude Roman Suda.

Zdroj: ČPV
(alex)

Share

Viewing all 1840 articles
Browse latest View live